عوارض چاقی شکمی
اگرچه چربی اضافی خوب نیست، اما بررسی ها نشان می دهد که عوارض چاقی شکمی خطرناک ترین چربی اضافی در بدن است. به طور کلی چاقی برای سلامتی شما خطرناک است اما داشتن چربی اضافی شکم میزان این خطر را بیشتر و جدی تر می کند. چربی اضافی بدن عواقب جدی برای سلامتی دارد و میزان آن با کلسترول LDL بد و تری گلیسیریدها و سطح پایین کلسترول HDL خوب مرتبط است..به طور کلی چربی اضافی بدن می تواند باعث بروز عوارض جانبی زیادی مانند حملات قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، سرطان، دیابت، استئوآرتریت، کبد چرب و افسردگی و در نهایت مرگ شود. البته بیشتر این بیماری ها بیشتر به چاقی شکمی و چربی های دور شکم مربوط می شوند. بر همین اساس بهتر است میزان مناسب وزن را متناسب با سن خودتان بدانید و سعی کنید وزن خود را در یک حد مناسب کنترل و حفظ کنید؛ اما موضوع اصلی کنترل چربی دور شکم است.
به علت چاقی  شکم وکم تحرکی ناشی ازآن پوکی شدید استخوانها بوجودامده وبا کمترین ضربه ای شکستگی در نواحی مختلف بدن وعلی الخصوص درناحیه لگن خاصره ایجاد میشود که دراکثرموارد حتی بااعمال جراحی مختلف وتعویض مفصل ، زندگی فرد به وضعیت نرمال وطبیعی بازنخواهدگشت.

علت چربی شکم
برخی عوامل ممکن است منجر به چربی شکمی شوند، از جمله:
رژیم غذایی کم پروتئین همچنین می تواند باعث چربی شکم شود.
داشتن سبک زندگی بی تحرک یکی دیگر از دلایل اصلی تجمع چربی در شکم است.
عدم تعادل در باکتری های روده خطر ابتلا به چربی در اطراف شکم را افزایش می دهد.
رژیم غذایی با فیبر کم و غلات تصفیه شده ممکن است منجر به افزایش چربی شکم شود.
مصرف الکل علی الخصوص مصرف آبجو باعث تجمع زیاد چربی درناحیه شکم خواهد شد منجر به چربی شکم و التهاب، بیماری کبد و سایر مشکلات سلامتی می شود.

کمبود خواب یا خواب بی کیفیت ممکن است منجر به افزایش وزن از جمله چربی شکم شود.زنان ممکن است در دوران یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی در بدن، چربی شکمی بیشتری را به دست آورند.
ژنتیک همچنین در نسبت کمر به لگن و ذخیره کالری های اضافی به عنوان چربی شکم نقش اساسی دارد.
استرس بیش از حد در زندگی منجر به افزایش هورمون کورتیزول می شود که به نوبه خود باعث افزایش چربی شکمی می شود.
خوردن مقدار زیادی از غذاها و نوشیدنی هایی که سرشار از قند و فروکتوز هستند می توانند باعث افزایش وزن اضافی در اطراف شکم شوند.
مصرف منظم چربی های ترانس، یکی از ناسالم ترین چربی ها که می توانید بخورید، می تواند منجر به چربی شکم و همچنین التهاب، مقاومت به انسولین، بیماری های قلبی و سایر بیماری های دیگر شود.
مهمترین نکته در چربی شکمی این است که چربی شکمی بدون توجه به علت آن، برای سلامتی شما مضر بوده و می تواند منجر به بروز عوارض زیادی شود.

برخی از شایع ترین عوارض و خطرات چربی شکمی، عبارتند از:

شکم چربی و دیابت
داشتن چربی شکم احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. در حقیقت، اگر بدن شما در درجه اول چربی را در شکم ذخیره کند، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر از مواقعی خواهد بود که بدن چربی ها را در جای دیگری مانند باسن و ران ذخیره کند. چاقی احشایی به معنای ذخیره چربی در اندام های اصلی مسئول متابولیسم گلوکز مانند کبد است. بررسی ها نشان می دهد که ارتباط قوی بین چاقی شکم و بروز دیابت نوع ۲ وجود دارد. کاهش دور کمر ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. چاقی شکمی بیشتر از ابتلا به چاقی عمومی با بیماری کلیوی دیابتی همراه است.
چربی شکمی و بیماری های قلبی و عروقی
چربی اضافی در اطراف شکم، بدون توجه به وزن کلی افراد، می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به میزان قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد. چربی شکم بالا منجر به تجمع تری گلیسیریدها و کاهش سطح لیپوپروتئین های با چگالی بالا HDL یا کلسترول خوب می شود. همچنین افزایش دور کمر با افزایش مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی عروقی، حتی در بین زنان با وزن طبیعی همراه است. همچنین یک مطالعه سال ۲۰۱۶ که در ژورنال کالج آمریکایی قلب و عروق منتشر شده است گزارش می دهد که افزایش چربی شکمی می تواند عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد و حتی میزان خطر بعد از کاهش وزن و چربی دور شکم همچنان باقی می مانند و برگشت پذیر نخواهد بود.
چربی شکمی و فشار خون بالا
داشتن یک پوند اضافی چربی در داخل حفره شکمی با خطر بیشتری برای فشار خون بالا ارتباط دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۰۳ توسط محققان دانشکده پزشکی جورجیا نشان داده که چاقی ممکن است فشار خون را افزایش دهد. همچنین، این خطر در بین افرادی که چربی شکمی دارند بیشتر است. افراد دارای چربی زیاد در شکم و اطراف اندامهای شکمی، به احتمال زیاد به فشار خون بالا مبتلا هستند. علاوه بر آن چربی احشایی می تواند در عملکرد کلیه اختلال ایجاد کند.
چربی شکم و سرطان
وزن اضافی در اطراف خط کمر می تواند خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان از جمله روده بزرگ، لوزالمعده، پستان (بعد از یائسگی) و سرطان های رحم را افزایش دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ منتشر شده در تحقیقات پیشگیری از سرطان نشان می دهد که چربی شکمی در اندام ها نیز ارتباط مستقیمی با سرطان روده بزرگ دارد. تحقیقات نشان می دهد که چربی های بدن پروتئین خاصی را آزاد می کنند که این پروتئین می تواند باعث تبدیل سلول های غیر سرطانی به سرطانی شود. به نظر می رسد چربی شکمی در مقایسه با چربی زیر جلدی در تولید این پروتئین نقش بیشتری داشته باشد.
چربی شکم و آپنه خواب
به گفته بنیاد ملی خواب بیش از ۱۸ میلیون آمریکایی به آپنه خواب مبتلا هستند.
چربی شکم یکی از عوامل خطرناک در بروز آپنه خواب بخصوص برای آقایان است.
بررسی ها نشان می دهد که بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب به طور قابل توجهی چربی شکمی بیشتری دارند. چربی احشایی یک عامل خطر مهم برای این عارضه در مردان و زنان چاق است. چربی شکم و آپنه خواب یک چرخه شرور را تشکیل می دهند که هر کدام از آن ها باعث بدتر شدن دیگری می شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ که در ژورنال تنفسی اروپا منتشر شد، رابطه بین چربی احشایی و آپنه انسدادی خواب را در مردان و زنانی که دارای اضافه وزن بودند اما چاق نبودند، مورد تحلیل قرار داد. محققان به این نتیجه رسیده اند که چربی احشایی در مردان با اختلال آپنه انسدادی خواب همراه است اما در زنان وجود ندارد. در خانم ها، چربی زیر جلدی، درست در زیر پوست، در شکم و در کل بدن با آپنه خواب همراه بود.