بواسیر چیست؟

بواسیر یکی از رایج ترین بیماری‌های نشیمنگاهی در جهان است که افراد زیادی را به خود گرفتار کرده است. داشتن شناخت و درک درست از چیستی و علل این بیماری می‌تواند به بیماران در پیشگیری، شناخت و درمان این ضایعه کمک کند.

به همین دلیل این مقاله را منتشر کرده ایم تا به شما توضیح دهیم “بواسیر چیست“، انواع آن کدامند و چگونه می‌توان از بروز بواسیر جلوگیری کرد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

در پاسخ به سوال بواسیر چیست باید گفت که این نوع بیماری که با نام هموروئید نیز شناخته می‌شود در واقع همان متورم شدن رگ‌ها و رگ‌های ورم کرده در قسمت تحتانی روده و یا بخش مقعد می‌باشند.اولین مورد که تقریبا در همه ی بیماری‌های مشابه می‌باشد، احساس درد و ناراحتی برای بواسیر در قسمت مقعد می‌باشد. اگر در کنار درد حس کردید که اطراف مقعد شما متورم شده است باید آن را به عنوان یکی دیگر از نشانه‌ها و علائم بروز بواسیر بدانید.

دیگر نشانه‌های بواسیر در بدن می‌توان به توده یا برآمدگی دردناک و حساس در نزدیکی مقعد، خارش یا سوزش در ناحیه ی مقعد، خونریزی بدون درد هنگام دفع مدفوع و … اشاره نمود


.بواسیر داخلی

  • بواسیر داخلی همانطور که از اسمش پیداست در داخل مقعد به وجود می‌آید و معمولاً درد و ناراحتی را با خود به همراه نخواهد داشت. زمانی که فرد دچار بواسیر داخلی شده باشد در هنگام خروج مدفوع به دلیل تماس سطح مقعد با مدفوع، رگ متورم شده آسیب دیده و مدفوع همراه با خونریزی خارج می‌شود. درد و خارش هنگام بیرون آمدن رگ‌های متورم شده به دلیل فشار بیش از حد هنگام خروج مدفوع از دیگر علائم این نوع از بواسیر می‌باشند.

بواسیر خارجی

یکی دیگر از انواع بواسیر نوع خارجی آن می‌باشد. در این نوع از بواسیر رگ‌های زیر پوست کنار مقعد متورم شده و همین امر باعث ایجاد خونریزی و خارش می‌شود. متورم و ملتهب شدن رگ‌ها در بواسیر خارجی به دلیل جمع شدن و لخته شدن خون در این ناحیه می‌باشد.

بواسیر ترومبوزه

این نوع از بواسیر در کسانی که برای طولانی مدت در یک مکان می‌نشینند می‌تواند بسیار دردناک باشد. بواسیر ترومبوزه در لبه کناری مقعد به وجود آمده و به اندازه یک لوبیا می‌باشد. برای درمان این نوع از بواسیر حتماً باید به پزشک مراجعه نمود.

راه‌های تشخیص بواسیر چیست ؟

بواسیر خارجی به راحتی قابل تشخیص می‌باشد اما برای تشخیص علائم بواسیر داخلی باید آزمایشات مختلفی صورت بگیرد.

  1. یکی از این آزمایشات بررسی بررسی رکتوم و مقعد افرادی است که نشانه‌های بواسیر را در خود دارند. برای این کارمقعد باید از طریق آنوسکوپ یا پروتوسکوپ مورد بررسی قرار بگیرد.
  2. در یک روش دیگر نیز پزشک معالج و متخصص با وارد نمودن انگشت خود به داخل مقعد هرگونه رشد غیر طبیعی را تشخیص داده و آزمایشات دقیق تری برای تشخیص بواسیر داخلی انجام خواهد داد.


راه‌های پیشگیری از بروز بواسیر چیست؟

برای جلوگیری از بروز بواسیر راه‌های مختلفی وجود دارد.

  1. از مهم ترین روش‌های پیشگیری از بروز بواسیر می‌توان به مصرف غذا‌های فیبردار اشاره نمود. میوه، سبزیجات و انواع غلات سبوس دار از مهم ترین مواد فیبردار هستند که باید به آرامی وارد رژیم غذایی افراد شوند. فیبر به دلیل نرم کردن مدفوع می‌تواند نقش موثری در کاهش زور برای خارج کردن آن و بروز یا بدتر شدن بواسیر داشته باشد.
  2. یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از به وجود آمدن بواسیر عدم زور زدن زیاد در هنگام اجابت می‌باشد. زور زدن بیش از حد در کنار نشستن به مدت طولانی می‌تواند باعث افزایش فشار و متورم شدن رگ‌های مقعد شود.
  3. علاوه بر اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی سعی کنید نوشیدنی‌های بیشتری نیز مصرف نمایید تا باعث هضم بهتر و دفع مناسب تر مدفوع شود.
  4. آخرین نکته ای که در مورد بواسیر می‌توان به آن اشاره نمود، ورزش می‌باشد. ورزش و افزایش سطح فعالیت‌های بدنی باعث جلوگیری از ایجاد یبوست شده و همین امر می‌تواند در کاهش بروز بواسیر بسیار موثر باشد.

بواسیر به 2 دسته خارجی و داخلی تقسیم می‌شود که این تقسیم بندی براساس منشا و موقعیت ایجادشان . بواسیر خارجی که در اطراف دهانه مقعد ایجاد می‌شود و بواسیر داخلی نیز ملتهب شدن رگ درون کانال مقعدی است. گاهی ممکن است بیمار هر دو حالت را همزمان داشته باشد. در ادامه به توضیح بیشتر انواع بواسیر می‌پردازیم.