تومور مغزی چیست؟

نام این بیماری واقعاً ترسناک است. بر اساس آمار انجمن سرطان آمریکا (ACS)، خوشبختانه احتمال اینکه شما به تومور های بدخیم مغز و ستون فقرات مبتلا شوید کمتر از ۱ درصد است. 

با این وجود، به گفته ی ACS حدود ۲۳۸۹۰ مورد تومور مغزی در سال ۲۰۲۰ تشخیص داده شده اند، که ۱۰۳۰۰ نفر از این تعداد را زنان تشکیل داده اند. طبق اطلاعات انجمن تومور مغزی آمریکا که سال ۲۰۲۰ به روز رسانی شده است، نرخ امید به زندگی در افراد مبتلا به تومور مغزی تقریباً 36 درصد می باشد. 

بنابراین، آیا بهتر نیست در مورد تومور مغزی بیشتر بدانید؟

دو نوع تومور مغزی وجود دارد، تومور های اولیه که از مغز شروع شده و به ندرت پخش می شوند؛ تومور های ثانویه که از نواحی دیگر بدن (معمولاً ریه ها یا سینه ها) آغاز شده و به مغز سرایت می کنند

با گذشت زمان، تومور مغزی می تواند روی سلول های مغزی اطراف تومور تأثیر گذاشته و عملکرد مغز را مختل کند. این امر در مورد همه ی تومور های مغزی (خوش خیم و بدخیم) صدق می کند؛ اما تومور های سرطانی در اغلب موارد سریع تر گسترش یافته و در سراسر مغز پخش می شوند.

به همین دلیل است که تومور های بدخیم به درمان های تهاجمی مثل جراحی، پرتو درمانی و / یا شیمی درمانی نیاز دارند.

مشکل اینجاست که معاینات روتین پزشک عمومی شما معمولاً شامل بررسی احتمال تومور مغزی نمی شود و طبق گفته ی انجمن سرطان آمریکا، در حال حاضر هیچ معاینه ی بالینی تأیید شده ای (که پزشکان و متخصصین روی آن توافق نظر داشته باشد) برای تشخیص تومور مغزی وجود ندارد. 

بنابراین در درجه ی اول، این خود شما هستید که باید به سلامتی خود اهمیت داده و علائم تومور مغزی را بدانید. اگر علائمی مشابه نشانه های تومور مغزی دارید باید در اسرع وقت به پزشک عمومی یا یک متخصص داخلی مراجعه کنید.

علل پیدایش تومور مغزی چه می تواند باشد؟

علت اصلی بسیاری از تومو‌رهای مغزی مشخص نیست. برای بسیاری از تومورها، جهش‌های ژنتیکی یا ناهنجاری‌های کروموزومی با ایجاد تومور مرتبط هستند.

اکثر تومورهای مغزی تک گیر هستند، اما برخی از آنها به شرایط خاص ژنتیکی مانند نوروفیبروماتوز نوع I و II، بیماری فون هیپال-لینداو، سندرم لی-فراومنی، سندرم تورکوت، اسکلروز سلولی و سندرم کارسینوم سلول بازال مرتبط هستند 

افراد مبتلایی که پرتودرمانی  می‌شوند، به عنوان بخشی از درمان قبلی برای بدخیمی‌های دیگر، خطر ابتلا به تومورهای مغزی جدید در آن‌ها افزایش می‌یابد.

تومورهای مغزی ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتند اما در سنین جوانی و نوجوانی شایع تر هستند. هر دو جنس مردان و زنان می‌توانند تومورهای مغزی داشته باشند، اما مردان دارای خطر ابتلای پایین تری هستند.

نشانه های تومور مغزی به ویژه در زنان

وجود تومور مغزی در زنان نشانه هایی دارد که ممکن است با مردان مشابه باشد. در ادامه تمامی نشانه ها آورده شده است.

1- سردرد های شدید

تعجبی ندارد! سردرد های بد ممکن است نشانه ی تومور مغزی خوش خیم یا حتی بدخیم در زنان باشد. با این وجود، منظور ما از سردرد های بد یا شدید، سردردی نیست که شما بعد از خیره شدن طولانی به صفحه نمایش لپتاپ یا گوشی تجربه می کنید.

اگر به صورت ناگهانی دچار سردرد های شدید می شوید، یا سردرد شما با حالت تهوع یا استفراغ همراه است باید به پزشک مراجعه کنید. 

البته، افراد مبتلا به میگرن نیز گاهی اوقات به صورت همزمان سردرد شدید و تهوع را تجربه می کنند؛ اما باز هم هیچ ایرادی ندارد که شما برای بررسی بیشتر به پزشکتان سر بزنید؛ مخصوصاً اگر جدیداً به میگرن مبتلا شدید یا شدت میگرن شما بیشتر شده است.

2- تشنج

زمانی که تشنج می کنید یعنی یک جای کار در جریان الکتریکی مغز شما می لنگد. شما ممکن است درگیر بیماری صرع یا اختلالاتی باشید که منجر به تشنج می شوند. اما عقل سلیم حکم می کند که حتی اگر فقط یک بار دچار تشنج شدید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

3- حالت تهوع شدید

یقیناً دلایل متعددی برای حالت تهوع وجود دارد؛ اما ناخوشی مداوم یک نشانه ی جدی برای تومور مغزی در زنان محسوب می شود

اگر شما برای اولین بار است که با این مشکل مواجه می شوید و علائم شما ماندگار شد (به خصوص اگر بالای ۴۰ سال سن دارید) باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین تأکید می کنم: اگر این نشانه با سایر علائم تومور مغزی که در این مقاله نام بردیم همراه باشد، باید سریعاً از یک متخصص کمک بگیرید.حالت تهوع شدید ممکن است از نشانه های تومور مغزی در زنان باشد
4- اختلالات بینایی

در برخی موارد نشانه های تومور مغزی به موقعیت مکانی تومور بستگی دارد. بنابراین، اگر تومور در پشت کاسه ی چشم قرار داشته باشد، ممکن است بینایی شما را به خطر بی اندازد.

یکی از کلاسیک ترین موقعیت ها رانندگی است. مثلاً بار ها شنیده ام که راننده ای تصادف می کند؛ زیرا به صورت ناگهانی میدان بینایی راننده دچار اختلال می شود. بنابراین به بینایی خود توجه کرده و برای معاینه ی چشم هایتان به طور منظم (ترجیحاً سالی یک بار) به چشم پزشک مراجعه کنید. 

تومور مغزی می تواند باعث تاری دید، دو بینی، از دست دادن بینایی و حتی ظاهر شدن لکه های سیاه یا اشکال معلق شود».

5- ضعف یا سستی

علائم تومور مغزی در زنان در برخی نواحی مغز ممکن است به صورت فیزیکی نیز بروز پیدا کرده و باعث اختلال در تعادل و حرکت فرد شود. 

اگر بی دلیل یک طرف بدن شما ضعف دارد و به قول معروف لمس شده است (بی حسی)، یا فعالیت های عادی مثل لباس پوشیدن برایتان سخت شده و دائماً در تعادل یا حرکت خود با مشکل مواجه می شوید، ممکن است یک تومور مغزی در ناحیه ی خاصی از مغز خود داشته باشید.

ضعف و سستی از نشانه های تومور مغزی در زنان

6- مه مغزی و گیجی

طبیعی است که همه ی ما گاهی اوقات که کارمان زیاد است، خوب نمی خوابیم، فکرمان درگیر است یا قند خونمان پایین می آید دچار گیجی و سردرگمی می شویم. 

اگر در پیدا کردن کلمه ی مناسب حین حرف زدن مشکل دارید، یا دوستانتان بارها گفته اند که اسمشان را به اشتباه صدا می زنید باید با یک پزشک مشورت کرده و اسکن مغز بدهید». فراموشی شدید و گیجی (منطور ما چیزی فراتر از جا گذاشتن کلید است) ممکن است از نشانه های تومور مغزی باشد.

7- تغییرات شدید خلق و خو

یکی از علائم شایع تومور مغزی در زنان تغییرات رفتار فرد است. لوب پیشانی ناحیه ای از مغز است که شخصیت شما را کنترل می کند. بنابراین، تومور مغزی ممکن است شما را به فرد دیگری تبدیل کند

برخی از افراد مبتلا به تومور مغزی ممکن است متوجه رفتار های عجیب و تغییرات شدید خلق و خو شوند. من بیمارانی داشتم که بعد از درمان می گفتند: من خیلی آدم بداخلاقی شده بودم، الان برگشتم تا جبران کنم