مرکز جراحی شفا#زاهدان


فتق در نوزادان پسر : علایم و عوارض فتق درنوزدان پسر که والدین و پرستار کودک باید بدانند


فتق در نوزادان Hernia in children علی الخصوص در نوزادان پسر  شیوع بیشتری دارد و به دلایل مختلفی بروز می نماید که در این مقاله به بررسی جوانب مختلف این بیماری پرداخته ایم.


چگونگی بوجود آمدن فتق در نوزادان


درزمان بارداری، بند ناف از طریق یک سوراخ کوچک به عضلات شکم کودک شما متصل می شود. این سوراخ پس از تولد کودک بسته می شود. در صورتی که این سوراخ بسته نشود و روده و مایعات از آن عبور کنند ، باعث برجستگی یا تورم شکم می شود.

فتق می تواند در هر سنی رخ دهد اما بیشتر در نوزادان مشاهده می شود . اما ممکن است چندین هفته یا چند ماه پس از تولد قابل تشخیص نباشد. وقتی کودک شما دچار فتق کشاله ران است ، معمولاً می توانید برجستگی در کشاله ران یا بیضه را مشاهده کنید. برآمدگی ایجاد شده همیشه قابل رویت نیست.


انواع فتق در نوزادان پسر:


۱-فتق اینگوینال یا کشاله ران

۲-فتق نافی

۳-فتق دیافراگم

 


۱-فتق اینگوئینال یا کشاله ران


فتق اینگوئینال می تواند در هر سنی اتفاق افتد، اما بیشترین احتمال بروز آن در دوره نوزادی و اوایل کودکی می باشد که میزان بروز آن در پسران ۸۰ تا ۹۰ درصد است. فتق اینگوئینال به صورت برجستگی یا تورم در کشاله ران یا بیضه ظاهر می شود .

هنگامی که کودک شما صاف خوابیده است ممکن است فتق او ناپدید شود و یا اندازه آن نسبت به مواقع دیگر کاهش یابد . هنگامی که کودک شما گریه می کند ، سرفه کرده یا به خود فشار می آورد ، ممکن است فتق او بیشتر قابل رویت باشد یا اندازه آن افزایش یابد .

فتق اینگوئینال در کشاله ران پای راست شیوع بیشتری دارد اما ممکن است در سمت چپ یا دو طرف کشاله ران یا کیسه بیضه ایجاد شود . فتق کشاله ران زمانی ایجاد می شود، که محتویات شکم (بیشترروده کوچک و مایع شکم) بداخل کیسه بیضه یا ناحیه کشاله ران راه پیدا کند.


۲-فتق ناف


این فتق ها به صورت یک برآمدگی در ناف دیده می شوند که اندازه آن ها می تواند از اندازه یک نخود فرنگی تا یک آلوی کوچک باشد. این فتق ها دردناک نبوده و در هنگام گریه کردن کودک بیشتر پدیدار می شوند .

فتق های نافی به صورت برجستگی یا تورم در ناحیه ناف شکم ظاهر می شوند .

برخی از کودکانی که دچار فتق ناف هستند هیچ علائمی ندارند.

فتق های نافی در نوزادان نا رس و کودکان مبتلا به سندرم داون و کودکان آفریقایی و آمریکایی شیوع بیشتری دارد

 


۳-فتق دیافراگم


فتق دیافراگم  یک نقص مادرزادی است که علت  بوجود آمدن  آن ن نوع فتق سوراخی در دیافراگم (عضله بزرگی که قفسه سینه را از شکم جدا می کند) است .این سوراخ  باعث می شود اندام های موجود در شکم مانند: روده ، معده و کبد به سمت بالا در قفسه سینه کودک حرکت کنند. فتق دیافراگم می تواند از رشد کامل ریه های کودک جلوگیری کند و باعث ایجاد مشکلات تنفسی در هنگام تولد کودک شود.تشخیص فتق دیافراگم


در دوران بارداری ، آزمایش های غربالگری  و سونوگرافی برای بررسی برخی نقص های مادرزادی وجود دارد. پزشکان معمولاً می توانند فتق دیافراگم را قبل از تولد کودک تشخیص دهند.در بعضی موارد ، سونوگرافی در دوران بارداری فتق دیافراگماتیک را نشان نمی دهد. با این حال ، به محض تولد نوزاد ، پزشکان ممکن است پس از مشاهده مشکل تنفس کودک ، بیماری را تشخیص دهند .

کودکی که از فتق دیافراگم رنج می برد ممکن است هنگام خم شدن ، دراز کشیدن یا بلعیدن دچار دل درد شود . همچنین ممکن است بطور مداوم درد در قفسه سینه داشته باشد. علاوه بر این ،آروغ زدن میتوان نشانه دیگری از فتق در نوزادان پسر باشد .


درمان فتق دیافراگم در نوزادان پسر


دارو :


اغلب در این موارد داروهایی که باعث کاهش اسید معده یا تقویت عضله بین مری و معده می شوند تجویز می شود .


جراحی :


در موارد خاصی ممکن است لاپاراسکوپی سینه میانی انجام شود . جراح چندین سوراخ کوچک ایجاد می کند و اندازه دهانه ای را که قفسه سینه و معده را بهم متصل می کند کاهش می دهد . همچنین ممکن است از بخیه هایی را برای نگه داشتن معده در جای خود استفاده شود .

کودکان پس از جراحی نیاز به مراقبت دارند. بنابراین ، والدین باید با دقت از دستورات پزشک کودک خود، پیروی کنند.


مراقبت های بعد  از عمل شامل موارد زیر  می باشد :


محدودیت های غذایی یا رژیم غذایی خاص

نظارت توسط پزشک متخصص کودکان به مدت چند هفته

زمان مشخصی برای بهبود کامل و بازگشت کودک شما به فعالیتهای عادی و روزانه وجود ندارد. کودک شما وقتی احساس راحتی کند شروع به انجام کارهای روزمره خود می کند. با این حال ، توصیه می شود کودک شما به مدت دو هفته ورزش نکند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد از سرگیری فعالیت های روزانه ، با جراح کودک خود صحبت کنید.

 


 شیوع فتق در نوزادان


در حدود ۳ تا ۵ درصد نوزادان سالم و کامل می توانند به فتق اینگوئینال دچار شوند. همچنین، یک سوم فتق های نوزادی و کودکی در ۶ ماه اول زندگی اتفاق می افتند. احتمال بروز فتق اینگوئینال در نوزادان نارس بالاتر بوده و به ۳۰ درصد می رسد. در ۱۰ درصد از موارد، دیگر اعضای خانواده نیز در دوران نوزادی یا هنگام تولد خود به فتق مبتلا بوده اند.


کدام نوزادان در معرض خطر فتق هستند؟


فتق بیشتر در نوزادانی اتفاق می افتد که زود به دنیا می آیند .
علائم فتق در نوزادان پسر


فتق های اینگوئینال به صورت برجستگی یا تورم در کشاله ران یا کیسه بیضه به نظر می رسند. هنگام گریه کودک ممکن است تورم را راحت تر ببینید. ممکن است هنگام آرام بودن نوزاد ، کوچکتر شود یا از بین برود. زمانی که پزشک معالج ، نوزاد شما را معاینه میکند ، نوزاد آرام دراز کشیده است به آرامی این برجستگی را تحت فشار قرار می دهد ، معمولاً کوچک می شود یا دوباره به داخل شکم برمی گردد .


 


چگونه فتق در نوزادان پسر تشخیص داده می شود ؟


برای تشخیص فتق در نوزادان پسر ، پزشک  کودک شما را معاینه فیزیکی می کند. وی بررسی می کند که آیا می توان فتق را دوباره به داخل شکم رانده یا کاهش داد.

بعد از اینکه پزشک معالح  تشخیص داد نوزاد شما فتق دارد ، هر چه سریعتر باید عمل جراحی فتق انجام شود به این دلیل که روده می تواند در کانال اینگوئینال گیر کند، وقتی این اتفاق می افتد ، ممکن است خون رسانی به روده قطع شود و در نهایت باعث آسیب دیدن روده شود. جراحی معمولاً باید قبل از بروز این آسیب ها انجام شود .

دلیل اینکه چرا یک دارو یا درمان جدید برای کودک شما تجویز می شود و چگونه به کودک شما کمک می کند را جویا شده و همچنین بدانید که عوارض آن چیست؟

از پزشک بپرسید آیا فتق ناف فرزند شما از راه های دیگری قابل درمان است یا خیر .

در طی جراحی فتق ، به کودک شما دارو می دهند تا او را بی هوش کنند. جراح یک برش کوچک از 2 تا 3 سانتی متر در ناحیه فتق ایجاد می کند. جراح حلقه روده را دوباره در ناحیه شکم قرار می دهد. سپس عضلات را به هم بخیه میزند .

گاهی اوقات ، از قطعه ای از مواد مشبک برای کمک به تقویت ناحیه ثابت عضلات استفاده می شود.


عوارض احتمالی فتق در نوزادان پسر چیست؟


بخشی از روده در عضلات شکم گیر می کند .

آسیب دائمی روده به دلیل جریان خون ناکافی .


عواملی که ابتلا به فتق کشاله ران را در کودکان افزایش میدهد عبارتند از:


نارس بودن

بیضه نزول نکرده

سابقه خانوادگی فتق

فیبروز سیستیک

دیسپلازی مفصل ران

ناهنجاری های مجرای ادرار