آبدومینوپلاستی چیست؟
درازنشست انجام می‌دهید و همچنان تلاش‌هایتان برای داشتن شکمی صاف، بی‌نتیجه است؟ چربی‌های زیاد و شکمی شُل داشتن اصلا تجربه‌ی خوشایندی نیست. به‌ویژه وقتی، هیچ رژیم و ورزشی نیز پاسخ‌گوی این مشکل نیست. در چنین شرایطی می‌توانید به سراغ راه‌حل دیگری بروید: ابدومینوپلاستی. به‌کمکِ این روش می‌توانید شکم‌تان را صاف کنید.

ابدومینوپلاستی روشی است که با خارج کردن چربی و پوست اضافه‌ی شکم و ترمیم وتقویت نمودن لایه  ماهیچه‌های شکمی، شما را به خواسته‌تان یعنی داشتن شکمی کوچک و صاف می‌رساند. 

این عمل، نوعی جراحی جدی است؛ پس برای انجام آن باید اطلاعات کافی کسب کنید، 

در واقع، آخرین راه‌حل است و نباید به‌عنوان روشی جهت کاهش وزن به کار برود.

چه کسي بهترين کانديد براي عمل جراحي زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی است؟

بهترين کانديد براي عمل ابدومینوپلاستی افرادي هستند که شکم هاي بزرگ و پر چربي دارند که پوست آن آويزان است و با رژيم غذايي يا برنامه منظم ورزشي لاغر نمي شوند ولي در عين حال ديگر قسمت هاي ديگر بدن آن ها متناسب است،  جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی به ويژه يراي خانم هايي که حاملگي هاي متعدد داشته اند وپوست شکمشان دچار کشش شده و از طرفي عضلات شکمشان موقعيت طبيعي خود را از دست داده توصيه مي شود، 

جراحي ابدومینوپلاستی همين طور براي افراد پيري که خاصيت ارتجاعي پوستشان را از دست داده اند و دچار چاقي و لاغري هاي مکرر شده اند نيز توصيه مي شود.از طرفي افرادي که تصميم به کاهش وزن شديد دارند ويا خانم هايي که قصد باردار شدن دارند نبايد از عمل زیبایی شکم یا جراحی ابدومینوپلاستی استفاده کنند که توجيه آن نيز اين است که در طي جراحي زیبایی شکم عضلات راست شکم کنار يکديگر فيکس مي شود ولي در طي حاملگي و در نتيجه رشد جنين اين عضلات از هم دور شده و شکم باز به وضعيتی شاید مشابه قبل از آبدومينوپلاستي بر  گردد.

با استفاده از جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی، افراد مي توانند اعتماد به نفس بيشتري نسبت به ظاهر خود پيدا کنند.

 ولي بهتر است قبل از عمل در مورد توقعاتي که از نتايج اين جراحي دارند وهمين طور در مورد نگراني هاي خود با جراح مربوطه صحبت کنند تا در مورد اين مسائل و نتيجه عمل با هم به توافق مورد نظر برسند.

شما ممکن است نامزد خوبی برای آبدمینوپلاستی باشید در صورتیکه:
·        از نظر فیزیکی سالم بود و وزن پایداری داشته باشید.


·        پوست شکمی شل یا اضافی داشته باشید.


·        شکمی داشته باشید که در مقایسه با سایر نقاط بدن نامتناسب باشد.

·        در شکم خود بافت چربی اضافی داشته باشید.


·        انتظارات منطقی واقع گرا داشته باشید.


·بهتراست از افرادی باشید که سیگار نمی‌کشند .


·        خانمهایی که بدنبال یک یا چند زایمان دچار شلی پوست ، تجمع چربی و کاهش تونیسته عضلات جدار شکن و ترکهای پوستی بر روی شکم شده اند.


·         افرادی که بدنبال کاهش وزن شدید دچار افتادگی پوست و شلی عضلات جدار شکم شده اند.


·           افرادی که دچار چاقی مرضی بوده اند و تحت اعمال جراحی Bariatric (نظیر گاستریک باندینگ یا بای پاس معده به روش لاپاروسکوپیک) قرار گرفته و دچار کاهش وزن شدید شده ودچار افتادگی و شلی پوست در سرتاسر بدن و از جمله شکم و پهلو ها شده اند.


زنان و مردانی که مقدار زیادی پوست و چربی را از دست داده اند و این مقدار در شکم آنها متمرکز شده است می توانند به درستی از روش تغییر وضعیت شکم استفاده کنند.


اما این نکته بسیار مهم است بیمار انتظاراتی منطقی قبل از انجام این پروسه داشتهکدام بیمار نباید جراحی آبدومینو پلاستی شود؟


۱. خانمی که هنوز ممکن است بچه دار شود، بهتر است از ترمیم بدون دوختن عضله (فقط پوست و چربی) استفاده کند یا کلاً جراحی را به بعد از زایمان‌هایش به تعویق بیاندازد.

۲. فردی که می خواهد لاغر شود، بهتر است اول به وزن مناسب خود برسد، سپس برای جراحی اقدام کند.


۳. این عمل با ایجاد یک برش عرضی در پایین شکم انجام می‌شود که رد معمولاً ظریفی درمحل شکاف بجا می‌ماند، اگر چه در اکثر بیماران این محل برش در طول ۱۲ – ۶ ماه به فرم قابل قبول در می آید (یک خط باریک)، در موارد نادری احتمال بروز گوشت اضافی (هایپر تروفیک اسکار) بوجودآید که معمولاً پس از گذشت شش ماه ازجراحی تدریجاً ازبین خواهدرفت .

عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم عبارتند از :
♦ جوشگاه نامطلوب♦  همانند سایر عمل های جراحی عمل جراحی ابدومینوپلاستی نیز خطرات خود را دارد. گرچه بروز عوارض در آن نادر است اما عوارضی نظیر عفونت، خونریزی ( هماتوم )، و لخته های خونی ممکن است رخ دهد.
چگونه خود را برای جراحی ابدومینوپلاستی آماده کنیم؟
خوب اولین مرحله ای که پیش روی شما قرار دارد انتخاب جراح مناسب و مشورت گرفتن از اوست. 

در این جلسه، بهتر است در مورد اهداف و گزینه های زیر با پزشک صحبت کنید:

ابدومینوپلاستی کامل.

در این نوع جراحی، جراح باایجاد شکافی عرضی درپایین شکم از یک طرف تا طرف دیگر شکم ودرمحلی که شکاف سزارین خانمهاانجام میشود ، پوست وچربیها را تازیر دنده ها بلندنموده وپس از تقویت لایه عضلانی از زیر دنده ها تا پایین شکم وتعیین وآماده سازی محل جدید استقرار ناف ، 

پوست شکم بطرف پایین کشیده شده ودرمحل شکاف جراحی ترمیم پوست انجام میگیرد.

ابدومینوپلاستی کوچک :

این نوع جراحی اغلب بر روی افرادی انجام می‌شود که تجمع چربی در آن‌ها زیر ناف ایجاد شده است. در طول این عمل جراحی ، ناف تغییر  محل داده نمیشود .

ابدومینوپلاستی محیطی:

شلی پوست و افتادگی پوست یک موضوع سه بعدی است و نه تنها شامل ناحیه­ شکمی  بلکه شامل ناحیه­ پشت هم می شود. وقتی چربی زیاد در ناحیه­ پشت وجود دارد، آبدومینوپلاستی  می تواند همراه با لیپوساکشن در این ناحیه  انجام شود که به آن آبدومینوپلاستی محیطی گفته می شود. یکی از فایده جراحی آبدومینوپلاستی محیطی این است که هم پوست و هم چربی در لگن و قسمت پشت می­ توانند برداشته شوند و باعث بهبود کانتور بدن فرد به صورت سه بعدی می شود.

اگر سیگاری هستید ممکن است پزشک از شما بخواهد سیگار کشیدن را حداقل به مدت دو هفته قبل از جراحی و دو هفته بعد از جراحی ترک کنید. ترک سیگار در این شرایط کافی نیست.

باید به طور کامل سیگار کشیدن را متوقف کنید زیرا اینکار باعث می‌شود عوارض شدیدتری بعد از جراحی ایجاد شود و فرآیند درمان کندتر شود. قبل از جراحی از رژیم‌های خودسرانه استفاده نکنید. وعده غذایی کامل و متعادل مصرف نمایید. داشتن یک رژیم غذایی سالم به شما کمک می‌کند بهبودی خوبی داشته باشید.

در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. مواردی همچون داروهای تجویز شده، داروهای گیاهی و سایر مکمل‌ها باید به پزشک گفته شوند. 

ممکن است پزشک از شما بخواهد به مدت چند روز مصرف داروهای خاصی را متوقف کنید.

قبل از انجام جراحی، لازم است براساس اندازه دورشکم ، شکم بندی طبی برای بستین روی شکم بعدازعمل تهیه گردد.

 بعد از جراحی باید فردی را داشته باشید که شما را تا منزل همراهی کند. 

اگر تنها زندگی می‌کنید، بهتر است از دوستان خود بخواهید حداقل شب اول پیش شما باشند. برای این جراحی برنامه ریزی داشته باشید.

بعد از جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی) چه نتایجی می­توان انتظار داشت؟
فرقی نمی کندجراحی باز شکم جزئی انجام داده اید یا کامل در هر صورت  نتیجه­ کلی شکمی صاف تر و سفت ­تر است که با وزن بدنتان هماهنگ ­تر خواهد بود. نتایج نهایی شما بلافاصله بعد از جراحی پلاستیک شکمی ممکن است در ابتدا به دلیل وجود ورم زیاد نمایان نباشد؛ اما بعد از یک الی دو هفته شما می توانید نتیجه مطلوب را مشاهده کنید. با این حال برای دیدن کیفی نتایج نهایی هفته ­ها یا حتی ماه­ها زمان نیاز است.

بعد از جراحی باز شکم، محل برش بخیه و بانداژ می­شود. جراح پلاستیک شما ممکن است از شما بخواهد که یا بانداژ ارتجاعی یا یک پوشش کمپرس بپوشید تا ورم را به حداقل برساند و شکمتان را تا زمانی که ترمیم شود محکم نگه دارد.دنبال کردن راهنمایی های جراحتان در مورد پوشیدن این پوشش (اگر به شما داده شد) و در مورد بانداژ در روزهای بعد از جراحی مهم است. جراح شما همچنین شما را راهنمایی خواهد کرد که چطور بشینید یا دراز بکشید که درد کمتری را احساس کنید.
جراحی باز شکم اغلب به عنوان جراحی سرپایی یا با یک شب بستری کلینیک زیبایی سعادت آباد انجام خواهد شد. اگر جراحی باز شکم شما به عنوان عملی سرپایی انجام شد، کسی را با خودتان بیاورید که شما را به خانه برگرداند یا حداقل شب اول بعد از جراحی در کنار شما باشد.
شما باید با کمک انجام ورزش های سخت بین چهار تا شش هفته وزنتان را کاهش دهید. از آنجایی که در حال ترمیم هستید بهتر است یک ماه بعد از جراحی مرخصی بگیرید تا ریکاوری و نتایجش قطعی شود. جراح زیبایی شما به شما کمک می­کند که یک ریکاوری مناسب بر اساس موقعیت شخصی خود داشته باشید.

انجام این جراحی درمرکزجراحی شفا درهیچ بیماری با عارضه عمده ای همراه نبوده وبه تجمع سرم درزیر شکاف جراحی موردی از عوارض دیگررانداشته ایم .

طول دوره نقاهت
در هر حال طول دوره نقاهت در افراد مختلف ، متفاوت است، به طوری که در بعضی افراد بازگشت به حالت طبیعی ممکن است 2 هفته طول نکشد وازفردای روز جراحی کارهای سبک وپیاده روی قابل انجام میباشد وچیزی به عنوان استراحت مطلق دراین جراحی وجودندارد .


ورزش به ترمیم زودتر پوست خیلی کمک می کند ، ورزش می تواند باعث بر طرف شدن سریع تورم، جلوگیری از تشکیل لخته های خونی و کمک به برگشت توان عادی عضلات شود ولی از ورزش های سنگین تا زمان برگشت به شرایط عادی باید اجتناب کرد.

اسکارها ممکن است در طی 3 تا 6 ماه بعد از عمل بسیار زشت باشند ولی این طبیعی است و انتظار می رود که اسکارها در طی 9 ماه تا 1 سال آینده صاف شوند ، اگر چه ممکن است هیچ وقت برای همیشه کاملا محو نشوند.

یک برش در بالای ناحیه تناسلی برای برداشتن پوست و چربی اضافی از وسط و پایین شکم داده می شود.

با یک برش نهایی پوست از دیواره شکم برای جداسازی از دیواره شکم ، جدا می شود.

جراح عضلات طولی شکم را کنار هم قرار داده و آنها را با بخیه به هم فیکس می کند و بدین وسیله دیواره شکم را تقویت می کند وکمر را کوچک می سازد.

پوست شکم به پایین کشیده می شود و اضافات آن برداشته می شود و مابقی دوخته می شود ،سپس یک سوراخ جدید جهت ناف ایجاد می شود ، این عملیات در آبدومینوپلاستی کامل انجام می شود.

بعد از جراحی ، بیمار یک شکم صاف و بدون بر آمدگی دارد ولی اسکارها دائمی هستند ، اگر چه باگذشت زمان محو و محوتر می شوند.

موارد نسبی منع انجام آبدومینوپلاستی

1-    مصرف سیگار


2-    دیابت


3-    سوء تغذیه


4-    اختلالات ترمیم زخم


5-    اختلال ایمنی


6-    مصرف داروهای ضد انعقاد


7-    تاریخچه قابل توجه لخته شدن در وریدهای عمقی پا یا ریه


8-    اختلال عملکرد روده یا مثانه


9-    نارسایی ورید یا لنفادم اندام تحتانی


10-مشکلات طبی قابل توجه شامل بیماری های انسدادی مزمن ریه، نارسایی کلیه، کم خونی

مشاوره قبل از عمل آبدومینوپلاستی :
قبل از آبدومینو پلاستی ، بطور اکید توصیه می گردد که بیمار با تیم جراحان مشورت کند و در مورد موضوعات گوناگون سلامتی و ملاحظات صحبت نماید.

تیم جراحی اطلاعات ضروری در مورد روز جراحی، استفاده از بیهوشی و مراقبت پس از عمل را در اختیارتان قرار می دهند.


این پروسه چه چیزهایی را در بر می گیرد؟ پروسه جراحی باید با نیازهای بیمار و ویژگی های فیزیکی او متناسب باشد. دو نوع پروسه ی آبدومینو پلاستی موجود است. تغییر شکل شکمی کامل و تغییر شکل شکمی کم. هر دو پروسه  روندهای جراحی هستند که نیازمند بیهوشی اند و به زمان بهبود چشمگیری نیاز است.

هزینه ی جراحی ابدومینوپلاستی چقدر است؟
آیا هزینه‌ی جراحی ابدومینوپلاستی را بیمه پرداخت می‌کند؟

معمولا جراحی‌های این‌چنینی و زیبایی مشمول بیمه‌های مختلف نمی‌شوند، اما اگر این عمل در راستای مشکلات دیگری مانند فتق یا عمل ماهیچه‌های شل‌شده درونی صورت بگیرد، ممکن است بخشی از هزینه‌های آن ازسوی بیمه پرداخت بشود. بررسی بیمه برای پرداخت هزینه و دریافت نامه‌ی پزشک برای ارائه به بیمه‌گذار باید قبل از جراحی صورت بگیرد.بچه ها هرگز مادرشان را زشت نمیدانند؛ اگرکسی یاجایی را دوست داشته باشید.آنها را زیبا هم خواهید یافت،زیرا حس زیبا دیدن همان عشق است.