کاربرد PRP برای پوست

پلاسمای غنی از پلاکت برای بهبود بافت و الاستین پوست، از بین بردن خطوط ظریف و چین و چروک‌ها نیز استفاده می‌شود. PRP به همان روش بهبود طبیعی بدن برای ترمیم و جوان سازی بافت عمل می‌کند. در این شیوه‌ی درمانی پلاکت‌‌های خون بیمار به ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌شوند. PRP حاوی پروتئین‌های عامل رشد است که به بهبودی و جوان سازی کمک می کند. برای تشکیل کلاژن کافی این روش با میکرونیدلینگ همزمان انجام می‌شود.

PRP چه چیزهایی را درمان می‌کند؟

پلاسمای غنی از پلاکت برای این موارد مفید است:

  • خطوط ریز و چین و چروک‌ها
  • جای آکنه و بافت پوست
  • پوست خشک یا کدر
  • جای زخم عمل جراحی
  • تحریک تولید کلاژن
  • برای شفافیت پوست

PRP به چه جاهای تزریق می‌شود و چه عملکردی دارد؟

PRP می‌تواند به صورت، گردن، ناحیه‌ی چشم، پشت دست‌ها و پایین گردن تزریق شود. زانوها، بالای بازو و شکم هم از نواحی است که می‌توان PRP را به آن‌ها تزریق کرد. کل جلسه‌ی تزریق نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد. ابتدا ناحیه‌ی مورد نظر به صورت موضعی بی‌حس می‌شود. بعد مقدار کمی خون گرفته می‌شود و داخل سانتریفیوژ قرار داده می‌شود و در این دستگاه خون آنقدر می‌چرخد تا گلبول‌های قرمز از پلاسمای غنی از پلاکت جدا شود. پلاسما که غنی از سلول‌های بنیادی است، به نواحی مورد نظر تزریق می‌شود.

بعد از تزریق، پلاکت‌ها فاکتورهای رشد خود را آزاد می‌کنند. این فاکتورهای رشد سلول‌های فیبروبلاست را تحریک می‌کنند تا کلاژن بسازند، کلاژن پوست را ترمیم و جوان می‌کند.

چند جلسه درمان نیاز است؟

جوانسازی صورت با PRP در بیشتر موارد فقط نیاز به یک جلسه درمان دارد اما بهترین نتیجه را می‌توان از سه جلسه‌ی درمان با فواصل ۶ تا ٨ هفته‌ای گرفت و البته جلسات درمانی مراقبتی هر ١٢-٩ ماه یک‌بار.

 آیا PRP عوارضی دارد؟

PRP روش درمانی کاملاً بی خطری است. چرا که از خون خود بیمار تزریق می‌شود و امکان واکنش آلرژیک وجود ندارد. تورم و قرمزی ناحیه‌ی تحت درمان طبیعی است. امکان دارد نواحی که تزریق انجام شده کمی حساس شود. کبودی در ناحیه مورد نظر هم ممکن است پیش بیاید اما بعد از بیست و چهار ساعت می‌توان با لوازم آرایش آن را پوشاند.

انتظارات و مراقبت‌های بعد از درمان PRP

امکان بروز کبودی و تورم وجود دارد اما در فاصله‌ی ۴ تا ٧ روز بعد از تزریق از بین می‌رود. محصولات مراقبتی خانگی زیادی برای دوران بهبودی پس از تزریق وجود دارد. کمپرس سرد می‌تواند تورم را کاهش دهد.

درمان‌های ترکیبی با PRP

PRP را می‌توان با محصولات دیگر مخصوص جوانسازی از جمله لایه‌بردارها، فیلرهای درمال، لیزر سطحی و میکرونیدلینگ ترکیب کرد تا بهترین نتیجه‌ی ممکن را گرفت. تاثیر PRP به مرور اگر با استفاده از محصولات مراقبت پوست همراه شود به بهترین شکل خود را آشکار خواهد کرد.

چه کسانی نمی‌توانند از PRP استفاده کنند؟

این روش درمانی برای کسانی که به اختلالات انعقاد خون و پلاکت مبتلا هستند توصیه نمی‌شود. اگر باردار هستید نباید از این روش‌های درمانی استفاده کنید. افراد سیگاری بهتر است برای تاثیرگذاری بیشتر این روش درمانی، سیگار را ترک کنند.

تاثیر این درمان چقدر باقی می‌ماند؟

تاثیرات PRP به دلیل اینکه ساختار پوست را مستقیما تغییر می‌دهند، طولانی مدت هستند. به خاطر داشته باشید که با بالا رفتن سن بهتر است درمان PRP را سالی یکبار تکرار کنید.