ایرانی ها در معرض این بیماری هستند+نظر کارشناس ارشد تغذیه
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مصرف مواد غذایی که سرشار از اگزالات هستند به تشکیل سنگ‌های اگزالات کلسیم در بدن کمک می‌کند.
به گزارش کارگر آنلاین، محمد تقی انوشه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: مواد غذایی حاوی اگزالات زیاد شامل ریواس، تمشک، سیب زمینی، چغندر، بادام هندی، پودر کاکائو است که اگر به مقدار زیاد مصرف شود به دلیل اسید اگزالیک زیادی که دارند باعث تشکیل سنگ‌های اگزالات کلسیم در بدن می‌شوند.

او ادامه داد: مصرف طولانی مدت نوشیدنی‌های گازدار که حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی هستند؛ می‌تواند باعث تولید سنگ‌های کلیوی در افراد شود. همچنین این نوشیدنی‌ها شامل اسید فسفریک هستند که علاوه بر آسیب به مینای دندان و کاهش کلسیم بدن باعث ایجاد سنگ‌های کلیه در بدن نیز می‌شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: بهترین جایگرین برای نوشیدنی‌های گازدار آب آشامیدنی است و هر فرد روزانه باید حداقل هشت لیوان آب تصفیه شده بنوشد.

او تصریح کرد: مصرف زیاد قهوه و چای پر رنگ که حاوی کافئین هستند می‌توانند باعث ایجاد سنگ کلیه در افراد شود، زیرا کافئین سبب کاهش آب بدن می‌شود و این امر فشار زیادی یه کلیه‌ها وارد می‌کند و این خود از عوامل ایجاد سنگ کلیه در بدن است

او بیان کرد: مصرف بیش از اندازه نمک نیز باعث ایجاد سنگ کلیه دربدن می‌شود، زیرا مصرف نمک باعث ایجاد احتباس آب و مایعات در بدن می‌شود و بنابراین روند تولید دفع مواد داخل کلیه را با اختلال ایجاد می‌کند که باعث بروز تجمع مواد ناسالم در کلیه و ایجاد سنگ‌های کلیوی می‌شود.

او توصیه کرد: افرادی که در معرض سنگ کلیه هستند از آب میوه‌های طبیعیحاوی ویتامین c مصرف نکنند و به جای آن از دمنوش‌های گیاهی مانند خار مریم استفاده کنند.